NİTTOTEN Sergisi hakkında

 

Tokyo’da Gerçekleştirdiğimiz ArtTurkey JAPAN 2016 Sergisi Japon Sanatseverler tarafından büyük İlgi gördü.

82’si Türk ve 26’sı Japon olmak üzere 108 sanatçının katıldığı sergide toplam 128 eser yer alıyor. “ArtTurkey JAPAN” sergisi aynı zamanda Japonya’da güncel Türk sanatının tanıtıldığı en büyük sergi olma niteliğini taşıyor.  

nittoten_artturkey_japan_exhibition_sergisi          nittoten_artturkey_japan_exhibition_sergisi_3

Japon Sanat Merkezi’nin organizasyonuyla  Tokyo-Machida Grafik Sanatları Müzesi’nde 3-8 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen “ArtTurkey JAPAN” sergisi  Japon sanatseverlerden büyük ilgi gördü.

82’si Türk ve 26’sı Japon olmak üzere 108 sanatçının katıldığı sergide toplam 128 eser yer alıyor. “ArtTurkey JAPAN” sergisi aynı zamanda Japonya’da güncel Türk sanatının tanıtıldığı en büyük sergi olma niteliğini taşıyor.


Açılış Törenini Tokyo Büyükelçiliği ve Japon Belediye Başkanlığından yetkililer yaptı.

Bu yıl “Türkiye’nin Estetiği” temasıyla yapılan serginin açılış törenine Tokyo Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Ali Karakuş, Machida Belediye Başkan Yardımcısı Yamada Norihito başta olmak üzere çok sayıda seçkin davetli katıldı. Açılışın ardından verilen resepsiyonda sunuculuğu Japonya Haiku Birliği Başkanı Takao Hideshiro üstlenirken, tercümeleri ise Sasakawa Vakfı  yöneticisi Matsunaga Akira yaptı. Davetliler arasında ünlü yazar-ressam Kobayashi Yutaka, Ulusal Mainichi Sanat Sergileri jüri üyesi Sawa Kamata, Toyama ekolü Kılıç Sanatı Federasyonu Başkanı Hataya Mitsuo, eski Türk tarihinin önde gelen uzmanları Prof. Katayama Akio, Prof. Hayashi Toshio, Prof. Pieter Zieme gibi renkli isimler dikkat çekti.


Açılış Resepsiyonunda Ünlü Dansçı Suzuki Kyōsuke’nin  geleneksel “Aslan Dansı” gösterisi vardı.

Japonya Ulusal Kültür Mirası ilan edilen ünlü dansçı Suzuki Kyōsuke’nin  geleneksel “Aslan Dansı”nı icrasının ardından piyano-keman konseriyle devam eden gecenin kapanışını Türk-Japon dostluğunda yeni ve güçlü bir halka olan serginin gelecekte güçlenerek devam edeceğini vurgulayan düzenleme komitesi Japonya temsilcisi Takao Mariko yaptı.

          

Sergiyi gezen 1.000’den fazla ziyaretçi arasında yapılan oylama ile Japon sanatseverler tarafından seçilen üç sanatçıya “Halk Jürisi Ödülü” verilecek olup kazananlar kısa süre içinde kamuoyuna duyurulacak.


ArtTurkey JAPAN 2016 Sergisi kapsamında Workshop ve Konferanslar yapıldı. 

Sergi kapsamında Dr. Erdal Küçükyalçın’ın Türk-Japon ilişkilerinin tarihi ve Osmanlı minyatür sanatı hakkında verdiği konferanslar büyük ilgi görürken, Tezhip sanatçısı Ebru Yalkın’ın yaptığı workshop çalışmasına  çok sayıda Japon sanatsever katıldı.

ArTTurkey JAPAN ve Japonca adıyla NİTTOTEN sergileri, JAPON SANAT MERKEZİ (JSM) tarafından Türk ve Japon halkları arasında güçlü bir sanat köprüsü kurmayı hedeflemektedir. NİTTOTEN 6 Sergisi  Şubat ayında İstanbul’da yapılacaktır.